مقاله

اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن

اتصالات پلی اتیلن و ویژگی‌های آن

اتصالات در لوله‌ها نقش بسزایی دارند و از مواردی از جمله نشتی در لوله‌ها جلوگیری خواهد کرد و همچنین دو موقعیت جدای لوله را اتصالات خواهد داد. در این مقاله ما قصد داریم که که با اتصالات پلی‌اتیلن بیشتر آشنا شویم. پس در ادامه این مقاله ما رو دنبال کنید.

 

اتصالات لوله پلی‌اتیلن چیست؟

اتصالات در سیستم‌های لوله کشی برای متصل کردن بخش‍‌های مختلف لوله، تطبیق دادن لوله‌های مختلف با اشکال  اندازه‌های متفاوت استفاده می‌شود. اتصالات شامل کوپلت‌های انتقال، فلنجی و دیگر اشکال هستند. 

اتصالات پلی‌اتیلن اتصالاتی هستند که از مواد اولیه HDPE و LDPE در اشکال و اندازه‌های مختلف تولید می‌شوند و دارای عملکردهای متنوعی هستند.

اتصالات پلی‌اتیلن به دلیل ارزان‌تر و سبک‌تر بودن نسبت به سایر گزینه‌ها موجود در بازار، به یک ابزار مصرفی ضروری تبدیل شده‌اند. 

به‌طورکلی اتصالات پلی‌اتیلن شمال رابط، زانویی، سه‌راهی، تبدیل، آداپتور فلنج و غیره هستند.

 

انواع اتصالات لوله‌کشی‌های ساختمان

اتصالات لوله هرکدام ویژگی و کاربردهای خاصی دارند که با توجه به نوع کاربردشان از این نوع اتصالات استفاده می‌شود. در ادامه می‌خواهیم انواع اتصالات ساختمانی را با هم بررسی کنیم و ببینیم که هرکدام در چه زمینه‌هایی کاربرد دارند.

اتصالات مغزی

اگر بخواهیم دو لوله با دو قطعه را به هنگام لوله کشی به هم متصل کنیم، از اتصالات مغزی استفاده می‌کنیم. مغزی‌ها در‌واقع لوله‌های کوچک هستند که دو طرف آن‌ها رزوه شده است.(رزوه یعنی در دو طرف دنده‌هایی ایجاد شده است)

این دنده‌ها باعث می‌شود که لوله‌ها اتصال پیدا کنند. یکی دیگر از کاربردهای اتصالات مغزی، کم و زیاد کردن قطر لوله‌ها است. در این نوع مغزی‌ها یک طرف قطر بیشتری نسبت به طرف دیگر دارد. بنابراین می‌توان دو لوله با قطرهای مختلف به هم وصل کرد.

 

اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن

اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن

 

مهره ماسوره

این نوع اتصالات کاربرد بسیاری دارد. طراحی مهره ماسوره به صورت سه‌ تکه‌ای انجام شده است. این تکه‌ها شامل نری و مادگی و همچنین قسمت ارتباط دهنده است که با توجه به نوع کاربرد دارای رزوه‌های مختلفی است. کاربردهای این مهره عبارتند از:

  • کاربرد در سیستم‌های لوله‌کشی بسته در ساختمان
  • برای متصل کردن دستگاه‌های مختلف مثل آبگرمکن، پکیج دیواری
  • استفاده در کنار شیرهای قطع و وصل کننده

 

اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن

اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن

 

درپوش لوله

ساده‌ترین نوع اتصالات ساختمانی هستند که برای انسداد لوله‌ها استفاده می‌شوند. اگر بخواهیم یک لوله با قطر کم را مسدود کنیم، در‌پوش بهترین گزینه است.

 

اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن

اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن

 

بوشن‌ها

بوشن یک نوع اتصالات در لوله‌کشی است که داخل آن به صورت کامل رزوه شده است. بنابراین از آن برای لوله‌هایی استفاده می‌شود.بوشن‌ها به سه دسته تقسیم می‌شوند.

  • بوشن معمولی:اگر بخواهیم دو لوله با قطر یکسان را به هم متصل کنیم از بوشن معمولی استفاده می‌کنیم.
  • بوشن تبدیل: برای اتصال دو لوله با سایز‌های مختلف کاربرد دارد.
  • بوشن روپیچ توپیچ: این نوع بوشن‌ها دارای طراحی خاصی هستند. یک طرف آن رزوه داخلی و طرف دیگر آن رزوه خارجی دارد.

 

اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن

اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن

 

انواع فلنج و واشر

فلنچ نوعی صفحه‌ی چدنی است که می‌توان از آن برای بستن اتصالات لوله‌کشی مخصوص استفاده کرد. واشرها نیز برای آب‌بندی کردن فلنج کاربرد دارند. نصب فلنج‌ها باید دقت بسیار زیادی انجام شود. زیرا اگر پیچ‌ها به صورت مناسب بسته نشده باشد، ممکن است به لوله‌کشی آسیب وارد کند.

 

اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن

اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن

 

اتصالات سه‌راهی

این نوع از اتصالات بسیار پر‌کاربرد بوده و در تمامی سیستم‌های لوله‌کشی ساختمانی از آن‌ها استفاده می‌شود. کاربرد سه راهی ایجاد انشعاب‌های فرعی در مسیر لوله‌کشی اصلی است. بنابراین اتصالات سه‌راهی به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارتند از:

 

اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن

اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن

1.سه‌راهی تبدیلی

اگر بخواهیم از لوله‌های با قطر یکسان انشعاب بگیریم باید از سه‌راهی تبدیل استفاده کنیم. این سه‌راهی‌ها نیز دارای رزوه‌های مختلف هستند.

2.سه‌راهی قائم

اگر لوله‌های اصلی دارای زاویه 90 درجه باشند و بخواهیم از آن‌ها انشعاب بگیریم باید از سه‌راهی قائم یا سه‌راهی معادل استفاده کنیم.

3.اتصالات 45 درجه

این اتصالات نیز برای انشعاب گرفتن در زاویه‌های 45 درجه کاربرد دارد.

 

نحوه اتصالات لوله‌های پلی‌اتیلن

در این قسمت قصد داریم که روش‌های لوله‌های پلی‌اتیلن را بررسی کنیم و به صورت مختصر آن را توضیح دهیم.

الکتروفیوژن

اتصالات الکتروفیوژن که با نام EF شناخته می‌شود، یکی از ساده‌ترین روش‌هایی است که برای اتصال لوله‌های پلی‌اتیلن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش از سیم پیچ‌های مسی استفاده می‌شود و آن را به قسمت داخلی اتصالات می‌پیچد.

در ادامه لوله‌ها به دو طرف اتصالات فشار داده می‌شوند و سپس جریان الکتریکی از سیم پیچ‌ها عبور می‌کند. در نهایت گرمای حاصل از این جریان، سیم پیچ‌ مسی را گرم می‌کند و در نتیجه لوله‌ها و اتصالات به هم جوش می‌خورند.

پس از پایان چرخه گرما، لوله‌ها خنک می‌شوند.الکتروفیوژن باید به درستی انجام شود تا موثر باشد. همچنین در طول فرایند اتصال و خنک‌سازی باید تماس رضایت‌بخش بین لوله و اتصالات پلی‌اتیلن وجود داشته باشد.

جوش لب به لب

یکی از روش‌های دیگر برای اتصالات لوله‌های پلی اتیلن است. در این فرایند از یک دستگاه گیره هیدرولیک تخصصی برای برش انتهایی دو لوله استفاده می‌شود. هنگامی‌که لوله‌ها به درستی بریده شوند، صفحه داغ روی دو سر قرار می‌گیرد و پس از گرم شدن، صفحات جدا می‌شوند و دو سر به هم فشار می‌آورند و باعث ذوب می‌شوند.

این روش در مواردی که به یک سوراخ داخلی صاف نیاز است، می‌تواند مشکل‌ ساز باشد. در این نوع اتصالات اگر شما می‌خواهید بهترین اتصال را بدست آورید، باید مطمئن شوید که قسمت‌هایی که به هم وصل هستند، تمیز باشند. اطمینان حاصل کنید که هنگام اتصال از دما و فشار جوش درستی استفاده نموده و زمان کافی برای متصل شدن را بدهید.

اتصال به روش فشرده‌سازی

یکی از روش‌های برای نگه‌داشتن لوله پلی‌اتیلن استفاده کرد، کوپلینگ‌های فشاری است. در این روش لوله سفت در جای خود نگه داشته می‌شود و سپس آن را به در اُرینگ هل می‌دهد.

پس از انجام این عمل، حلقه فشرده‌سازی چرخانده می‌شود و از آن برای سفت کردن استفاده می‌شود. بهترین ماده برای ساخت اتصالات حلقه O-EPMD است. استفاده از روش فشرده‌سازی ساده است و برای انجام آن نیازی به متخصص ندارید.

 

ویژگی‌های اتصالات پلی‌اتیلن

1.مقاومت در برابر خوردگی

خوردگی یکی از پر‌هزینه‌ترین مشکلات رایج سیستم‌های لوله‌کشی فلزی است که ممکن است هم در داخل و هم در خارج از لوله رخ دهد و بر بازده هیدرولیک تاثیر بگذارد. بسیاری از شهرها برای کمک به کاهش زنگ زدگی از محافظ کاتدی گران قیمت و یا پوشش پلاستیکی استفاده می‌کنند تا باعث افزایش عمر لوله شوند. 

2.مقاومت در برابر فرسودگی

لوله پلی‌اتیلن انعظاف‌پذیر هستند. سفت و سخت نمی‌باشند. از طرفی مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر فرسودگی دارند. برخلاف سایر لوله‌های پلاستیکی، لوله‌های پلی اتیلن در مقابل هر نوع رخداد رایج و حتی غیر منتظره در سیستم‌های توزیع آب دارای مقاومت قابل قبولی هستند.

3.طول عمر طولانی

لوبه‌های پلی‌اتیلن محصولی ایمن و با دوام برای زیر ساخت‌های لوله کشی است. بسته به کاربرد، طراحی و نصب، عمر این لوله‌ها بین 50 تا 100 سال تخمین زده می‌شود که بسیار عالی است.

4.سازگار با محیط زیست

این لوله‌ها به دلیل تاثیر حداقلی بر محیط زیست شناخته شده هستند زیرا تولید این لوله‌ها نسبت به لوله‌های غیر پلاستیکی نیاز به انرژی کمتری دارد.

5.سبک وزن بودن

لوله‌های پلی‌اتیلن اغلب نسبت به لوله‌های فلزی سبک‌ وزن‌تر هستند و از این رو برای حمل و نقل مقرون به‌صرفه هستند.

 

در این مقاله ما در مورد اتصالات‌ پلی‌اتیلن صحبت کردیم. این نوع اتصالات بیشتر برای مواردی کاربرد دارند که شما بخواهید سیستم لوله‌کشی را در زوایای مختلف قرار دهید. این نوع اتصالات در واقع لوله کشی را برای ساختمان راحت‌تر می‌کنند. در صورتی که قصد خرید اتصالات پلی‌اتیلن را دارید می‌توانید با کارشناسان برتر‌ساوان در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *