مقاله

6 علت شکسته شدن اجاق گاز رومیزی شیشه‌ای

یکی از اجاق گازهایی که علاقمندان بسیاری پیدا کرده است، اجاق گاز شیشه‌ای است. بیشتر اجاق‌گازهای شیشه‌ای از نوع اجاق گاز صفحه‌ای هستند. شیشه این نوع اجاق‌گازها در برابر حرارت هستند اما سوالی که در این قسمت مطرح می‌شود این است، آیا ممکن است این اجاق‌گازها شکسته شوند. در جواب باید بگوییم که این اتفاق به ندرت پیش میاد. اما گاهی اوقات ممکن است که شیشه بشکند. در ادامه این مقاله می‌خواهیم 6 علت شکسته شدن اجاق گاز رومیزی شیشه‌ای را بررسی کنیم.

 

علت‌های شکستن شیشه اجاق گاز

1.کیفیت شیشه

یکی از مهم‌ترین دلایل شکستن اجاق‌گازهای شیشه‌ای در واقع کیفیت شیشه‌ای است که از آن استفاده شده است. شیشه‌ای که در ساخت اجاق‌گاز استفاد می‌شود، شیشه سکوریت است اما گاهی اوقات ممکن است برخی از سودجویان برای کاهش هزینه‌های خود از شیشه‌های نا‌مرغوب با ضخامت کم استفاده کنند. بنابراین اگر می‌خواهید جنس شیشه شما مقاومت را داشته باشد بهتر است که از برندهای معروف استفاده کنید.

 

2.سوراخ کردن با استفاده از ابزار

دومین علت در شکسته شدن شیشه اجاق گاز این است که شما سوراخی بر‌روی آن ایجاد کنید. همچنین به هنگام نصب باید دقت کنید سوراخی بر‌روی صفحه اجاق ایجاد نشود. در غیر اینصورت ممکن است با کوچکترین ضربه یا حرارت موجب شکسته شدن و صدمه دیدن اجاق گاز شود.

 

3.ضربه شدید و سقوط اشیا

با توجه به اینکه جنس شیشه مورد استفاده سکوریت است و در برابر ضربه مقاوم است اما باید توجه کرد سقوط اشیا سنگین ممکن است باعث شود که اجاق گاز شما بشکند. برای جلوگیری از این اتفاق به هیچ عنوان در بالای اجاق گاز نگهداری نکنید.

 

6 علت شکسته شدن اجاق گاز رومیزی شیشه‌ای

6 علت شکسته شدن اجاق گاز رومیزی شیشه‌ای

 

4.تغییر دما عامل شکسته شدن اجاق گاز

شیشه همیشه نسبت به تغییرات دما حساس است و همین مسئله باعث شکسته شکنندگی آن می‌شود. بنابراین به هنگام آشپزی باید حواسمان باشد. این نکته مهم است هنگامی که تازه اجاق را خاموش کرده‌اید مراقب باشید تا مایعات سرد روی صفحه اجاق گاز نریزد. البته برندهای معتبر از شیشه‌ای استفاده می‌کنند که نسبت به حرارت زیاد و تغییر دما حساس نباشد.

 

5.نصب به صورت غیر استاندارد

یکی از عوامل شکستن اجاق‌گازهای رومیزی شیشه‌ای شده است در واقع نصب غیر‌اصولی توسط نصابان است. در صورتی‌که برش کابینت متناسب با اندازه گاز شیشه‌ای نباشد، احتمال شکست اجاق وجود دارد. بنابراین به این نکته حتما توجه کنید.

 

6.حرارت برگشتی از شعله

عامل دیگری که باعث شکسته شدن اجاق گاز شیشه‌ای می‌شودف پدیده‌ای به نام حرارت برگشتی است. این اتفاق زمانی پیش می‌آید که شما یک قابلمه بزرگ را روی کوچکترین شعله اجاق قرار دهید. در این صورت حرارت تولید شده از زیر قابلمه به صفحه اجاق منتقل می‌شود و همین عامل باعث آسیب رساندن به اجاق گاز خواهد شد.

البته این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که تمامی شعله‌ها همزمان روشن باشد.

برای خواندن مقاله، اجاق گاز صفحه ای یا اجاق گاز مبله، کدام یک بهتر است؟ کلیک کنید.

 

در این مقاله ما در مورد شکسته شدن شیشه اجاق گاز پرداختیم. عوامل موثری از جمله نصب غیر‌اصولی، تغییرات دمای بالا، ضربه شدید و سایر عوامل تاثیر بسیاری دارد. اما معمولا برندهای معروف از شیشه‌ای استفاده می‌کنند که مقاومت مناسبی در برابر گرما و شکسته شدن دارند. اگر شما قصد دارید که یک اجاق‌گاز مناسب خریداری کنید می‌توانید با کارشناسان برتر‌ساوان در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *