مقاله

انواع اجاق گاز از نظر شکل ظاهری و طراحی

انواع اجاق گاز از نظر شکل ظاهری و طراحی

آشپزی و پختن غذا یکی از بهترین سرگرمی‌ها برای افراد علاقمند بشمار می‌رود. برای پختن غذا شما نیازمند یک اجاق گاز هستید. بنابراین انتخاب اجاق گاز مناسب از نظر جنس، نوع طراحی برای شما اهمیت بسیاری دارد. اینکه ما چه نوع اجاق‌گازی را انتخاب کنیم در وهله اول به سلیقه و وهله دوم به طراحی و دیزاین آشپزخانه بستگی دارد. امروزه اجاق گازهای بسیاری در طرح‌ها و مدل‌های مختلف وجود دارد. در این مقاله ما قصد داریم که انواع اجاق گاز را معرفی کنیم و ببینیم هر‌کدام چه ویژگی دارد؟

 

انواع اجاق گاز

امروزه ما چندین مدل اجاق گاز داریم که هرکدام به نوبه خود ویژگی‌هایی دارند. اینکه ما کدام یک از آن‌ها را انتخاب کنیم باید ببینیم که بیشتر چه اجاق گازی با ویژگی‌های فکری و سلیقه ما نزدیک‌تر و کدامیک برای طراحی و دیزاین آشپزخانه ما مناسب است. پس در ادامه با ما همراه باشید تا انواع اجاق گاز را معرفی کنیم.

اجاق گاز مبله

شاید اولین اجاق گازی که همه ما با آن آشنا باشیم اجاق گاز مبله‌ای است. این نوع اجاق گاز به اجاق فردار یا  اجاق کابینتی هم معروف است. این مدل اجاق‌ها در ابتدا به‌صورت تک شعله بودند  اما به مرور زمان این اجاق گازها به صورت 4 و 5 شعله‌ای هم تولید شدند. همچنین برای این اجاق‌گازها  قابلیت‌های زیادی مانند انواع کباب‌پز، جایگاه خاص برای پختن ماهی، سرخ‌کن‌های بزرگ و… دارند.  اجاق گاز مبله در سه نوع:

 • گازی
 • تمام برق
 • برق و گاز

این نوع اجاق گاز  معایبی دارد از جمله:

 • سنگین بودن 
 • تنوع کم در هنگام انتخاب نسبت به اجاق گازهای رومیزی و صفحه‌ای
 • اشغال فضای زیاد

 

انواع اجاق گاز از نظر شکل ظاهری و طراحی

انواع اجاق گاز از نظر شکل ظاهری و طراحی

 

اجاق گاز صفحه‌ای

شاید مرسوم‌ترین اجاق‌گاز در خانه‌های ایرانی، اجاق‌ گاز صفحه‌ای است. این نوع گاز بیشتر مناسب خانه‌های کوچک  با فضای کم است. اما این نوع اجاق گاز فر ندارند. درصورتی‌که شما بخواهید از فر استفاده کنید، باید حتما از یک فر جداگانه تهیه کنید. اما در این قسمت می‌خواهیم بدانیم که اجاق‌ گاز صفحه‌ای چه ویژگی‌هایی دارد.

اجاق‌های گاز توکار خود به سه دسته تقسیم می‌شوند. 

 • برقی
 • گازی
 • برقی-گازی

اما این نوع اجاق‌ گازها چه ویژگی‌هایی دارد.

1.اجاق گازهای صفحه‌ای برقی

این نوع اجاق گازها معمولا از جنس شیشه-سرامیک هستند. این نوع اجاق گاز بیشتر در کشورهای خارجی استفاده می‌شود و دلیل آنکه در ایران استفاده نمی‌شد بالا بودن نرخ برق و پایین بودن گاز است. بنابراین در ایران کمتر از اجاق گازهای صفحه‌ای برقی استفاده می‌شود.

2.اجاق گازهای صفحه‌ای گازی

این نوع از اجاق گازها در ایران بیشتر کاربرد دارد و امروزه در بسیاری از خانه‌ها این نوع اجاق گاز وجود دارد. این نوع اجاق گازها از 4 الی 6 شعله‌ای هستند که انتخاب آن بستگی به فضای آشپزخانه و کابینت شما دارد. 

3.اجاق گازهای صفحه‌ای گازی-برقی

این نوع از اجاق گازها به دو شورت برقی و گازی هستند. که البته در ایران از این دست کمتر استفاده می‌شود.

 

انواع اجاق گاز از نظر شکل ظاهری و طراحی

انواع اجاق گاز از نظر شکل ظاهری و طراحی

 

یک نوع دیگر دسته‌بندی اجاق گازهای از نظر شکل ظاهری هستند:

1.اجاق گازهای استیل

این نوع از اجاق گازها به دو دسته ساده و آجدار تقسیم می‌شوند. اجاق گازهای استیل ساده به علت سهولت در نظافت بیشتر نسبت به اجاق گازهای آجدار بیشتر مورد استقبال قرار می‌گیرد. تنها مزیتی که اجاق‌های آجدار نسبت به ساده دارد، ضد خش بودن آن است. همچنین نوع دیگر اجاق گازهای ترکیبی است که از ترکیب شیشه و استیل است. مدل ترکیبی تمام مزیت‌های ششه‌ای را دارد و فقط دور تا دور گاز و قسمت شعله‌های آن نوار استیل کشیده شده است که علاوه بر مقاومت زیبایی هم دارد.

2.اجاق گازهای شیشه‌ای

این نوع از اجاق گازها از نوع شیشه نشکن است و بسیار زیبا است. شیشه این نوع معمولا مقاومت بسیار بالایی در برابر ضربه ناشی از ظروف دارد. همچنین در ترکیب شیشه این گازها از پلاستیک استفاده می‌شود که به آن خاصیت ضد خش می‌دهد. 

3.اجاق گاز سرامیکی

تنها تفاوت این نوع اجاق گاز جنس به‌کار رفته در این نوع اجاق گاز است و معمولا از سرامیک نشکن استفاده می‌شود.

اجاق گاز رومیزی

یکی دیگر از مدل اجاق گازهایی که طرفداران بسیار دارد، اجاق گاز رومیزی است. جنس این نوع از اجاق گاز هم مانند اجاق گاز صفحه‌ای از شیشه، سرامیک و استیل است.

اجاق گاز رومیزی معمولا به دو شکل ساده و آجدار است. مزیتی که اجاق گاز ساده نسبت به آجدار دارد این است که معمولا نظافت آن‌ها راحت‌تر از آجدار است.

 • اجاق گازهای رومیزی سرامیکی از مقاومت بالای حرارتی برخوردار است و با ریختن آب سرد امکان ترک خوردن آن وجود ندارد. همچنین این نوع در برابر عواملی چون گردوغبار و چربی مقاوم است.
 • اجاق گازهای رومیزی شیشه‌ای، تحمل درجه حرارت بالا را دارند و گرمای حاصل از شعله تاثیر بر‌روی شکستن آن‌ها ندارد. مزیت دیگر این نوع از اجاق گاز این است که لکه‌های چربی و گرد و غبار به راحتی پاک می‌شوند.

 

انواع اجاق گاز از نظر شکل ظاهری و طراحی

انواع اجاق گاز از نظر شکل ظاهری و طراحی

 

نکاتی که باید در هنگام خرید اجاق گاز به آن توجه کرد.

در این قسمت می‌خواهیم نکاتی را پیرامون خرید اجاق گاز برای شما بازگو کنیم. در نهایت این شما تصمیم گیرنده هستید اما بهتر است این نکات را مد‌نظر داشته باشید.

1.مدل اجاق گاز

اولین نکته که باید در خرید اجاق گاز دقت کرد این است که ما از چه مدلی را می‌پسندیم. در قسمت ابتدایی مقاله در مورد مدل‌ها صحبت کردیم  اینکه شما کدام را بیشتر می‌پسندید یک تصمیم شخصی است. فقط این نکته را توجه کنید که مدل اجاق گاز باید متناسب با شرایط آشپزخانه شما باشد.

2.اندازه اجاق گاز

دومین نکته به هنگام خرید اجاق گاز اندازه آن است. اندازه نکته‌ای است که شما باید به آن توجه کنید. هرچقدر تعداد شعله بالاتر باشد  اندازه اجاق گاز بزرگ‌تر است. همچنین اندازه اجاق گاز به میزان فضای آشپزخانه و نوع کابینت شما هم بستگی دارد. پس بهتر است که به هنگام خرید اندازه اجاق گاز را بسنجید.

3.جنس اجاق گاز

سومین عامل نکته‌ای که باید به هنگام خرید اجاق گاز توجه کنید، جنس اجاق گاز است. به طور معمول این اجاق‌گازها از جنس شیشه، استیل یا سرامیک هستند. هرکدام از آن ویژگی خاصی را دارند و تمام این جنس‌ها نسبت به حرارت مقاوم هستند. تنها عواملی که ممکن است در تعیین جنس اجاق گاز شما موثر باشد سلیقه و هزینه آن است.

4.امکانات جانبی

این مورد بیشتر مربوط به اجاق گاز مبله یا فردار است. برخی از این اجاق گازها ممکن است چند فر داشته باشند که هرکدام مختص یک نوع پخت و غذا است. داشتن تایمر دیجیتالی هم از دیگر امکاناتی است که برخی از اجاق گازها دارد. 

5. نحوه قرارگیری شعله

نکته بسیار مهم دیگری که برای هر خانم خانه‌داری اهمیت دارد، نحوه قرارگیری شعله‌های گاز است. نحوه قرارگیری شعله‌ها باید به صورتی باشد که شما بتوانید از تمامی شعله‌ها استفاده کنید. بنابراین شما باید فاصله و نحوه جای‌گیری شعله‌ها را به صورتی انتخاب کنید که متناسب با ظرف غذا هم باشد که بتوانید از سایر شعله‌ها استفاده کنید.

6.انتخاب برند

آخرین نکته‌ای که شما باید به آن توجه کنید این است که انتخاب اجاق گاز شما باید از یک برند معروف باشد. به‌طورکلی زمانی‌که شما از یک برند معروف استفاده کنید، قطعا محصول شما عمر بهتر، گارانتی و ایمنی بیشتری را خواهد داشت. پس بهتر است اجاق گازی را انتخاب کنید که برند معروفی در بازار باشد.

 

برای خواندن مقاله، انواع هود آشپزخانه، کاربرده و ویژگی آنها کلیک کنید.

 

در این مقاله ما سعی کردیم که انواع اجاق گازها را به طور خلاصه و مفید توضیح دهیم. همچنین در قسمت آخر نکات مهمی را که شما باید به هنگام خرید مدنظر داشته باشید را بازگو کردیم. پس اگر می‌خواهید اجاق گاز خریداری کنید بهتر باید این نکات را مد‌نظر داشته باشید. همچنین شما برای خرید و دریافت مشاوره می‌توانید با کارشناسان برتر‌ساوان در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *