مقاله

انواع هود آشپزخانه، کاربردها و ویژگی آنها

انواع هود آشپزخانه، کاربردها و ویژگی آنها

هود آشپزخانه یکی ملزومات آشپزخانه بشمار می‌رود. هنگامی‌که شما در حال درست کردن غذا هستید دود، بو و ذرات ریز غذا در هوا معلق می‌شوند. بنابراین برای خارج کردن این ذرات شما نیازمند یک سیستم تهویه هستید. بنابراین انتخاب هود برای آشپزخانه شما الزامی است. درحال‌حاضر مدل‌های مختلفی از هود در بازار موجود است و انتخاب بین آن‌ها بسیار دشوار است. به عنوان مثال این سوال برای شما پیش خواهد آمد که آیا هود مخفی برای شما مناسب خواهد بود یا مورب؟ اگر شما به‌دنبال این هستید که آشپزخانه خود را تغییر دهید و در انتخاب هود تردید دارید در این مقاله با ما همراه باشید تا انواع هود آشپزخانه، کاربردها و ویژگی آنها را بررسی کنیم.

 

هود آشپزخانه و مکانیسم آن

هود‌های آشپزخانه در انواع مختلف همه یک مکانیسم و کارکرد مشابهی دارند. هود آشپزخانه یک دستگاه مکنده است که در ابتدای سیستم تهویه آشپزخانه نصب می‌شود. به‌طور معمول هودهای آشپزخانه به دو دسته تقسیم می‌شوند:

 • هودهای تصفیه‌کننده
 • هودهای مجهز به خروجی هوا

هودهای تصفیه‌کننده به این صورت عمل می‌کنند که بخار، ذرات معلق در هوا و بو را به درون خود می‌کشند و بعد از پالایش و تصفیه هوا آن را به درون آشپزخانه باز می‌گردانند. دسته دوم، هودهای مجهز به خروجی هوا تنها توسط یک کانال، بخار و ذرات گرد و غبار را به بیرون هدایت می‌کنند. در ادامه می‌خواهیم انواع هودهای آشپزخانه را بررسی کنیم.

انواع هودهای آشپزخانه

در قسمت گذشته ما در مورد هود آشپزخانه و مکانیسم آن صحبت کردیم در این قسمت می‌خواهیم انواع هودهای آشپزخانه را معرفی کنیم. انتخاب هود مناسب یک انتخاب بسیار سخت است. به‌عنوان مثال ممکن است برخی برای آشپزخانه جدید خودشان هود را عوض کنند یا اینکه ممکن است برای این مورد عوض کنند که هود آشپزخانه آن‌ها خراب شده است. 

بنابراین انتخاب هود آشپزخانه به دو عامل بستگی دارد.

 •  عامل اول این این است که هود باید متناسب با طراحی آشپزخانه باشد 
 •  دومین عامل بر‌اساس کارایی هود آشپزخانه است.

هود زیر‌کابینتی 

یکی از معروف‌ترین نوع هود آشپزخانه، هود زیرکابینتی است. دلیل رایج‌ بودن این نوع هود هزینه پایین آن است و همچنین این نوع هود با انواع دکوراسیون‌های آشپزخانه سازگار است. هود زیر‌کابینتی در بالای سر اجاق گاز  و زیر کابینت متصل می‌شود  و معمولا، طول آن برابر با طول اجاق گاز است.

نصب این نوع هود آشپزخانه بسیار راحت و ساده است. هودهای زیرکابینتی  در دو مدل یا مجرا و بدون مجرا در بازار موجود است. هودهای زیر‌کابینتی بدون مجرا صرفا هوا را در محیط آشپزخانه به جریان در می‌آورند و آلودگی‌ها را جذب فیلتر می‌کنند. کارایی هودهای زیر‌کابینتی با مجرا بهتر و موثر‌تر است. البته این نکته را باید گفت که هزینه این نوع هودها از هودهای بدون مجرا بیشتر است.

هود جزیره‌ای

این نوع هود برای آشپزخانه‌های جزیره‌ای استفاده می‌شود. آشپزخانه‌های جزیره‌ای به آشپزخانه‌ای گفته می‌شود که در وسط آشپزخانه اجاق‌گاز و ظرفشویی در قرار دارد. هودهای جزیره‌ای برخلاف سایر هودها که مجرای تهویه‌شان به دیوار متصل است، مجرای آ به سقف نیز وصل است و هوا از طریق آن خارج می‌شود. 

هزینه این نوع هود نسبت به هود قبلی بالاتر است. بنابراین این هود مناسب خانه‌هایی است که مدل آشپزخانه آن جزیره‌ای است. 

 

انواع هود آشپزخانه، کاربردها و ویژگی آنها

انواع هود آشپزخانه، کاربردها و ویژگی آنها

 

هود دیواری

اگر در قسمت بالای هود کابینت قرار نداشته باشد بنابراین در این شرایط استفاده از هود زیر‌کابینتی میسر نخواهد بود. بنابراین در این حالت باید از هود دیواری استفاده شود. یکی دیگر از نام‌های هود دیواری یا هود شومینه‌ای است زیرا شکل و شمایل زیادی به شومینه دارد. هودهای دیواری در قسمت پایینی پهنای بیشتری دارد و به‌ظور معمول به اندازه طول اجاق گاز است و هر‌چقدر بالاتر می‌روند، برایک‌تر می‌شوند.

قیمت این نوع هودها به نسبت هودهای زیرکابینتی بالاتر و ارزان‌تر از هودهای جزیره‌ای است.

 

انواع هود آشپزخانه، کاربردها و ویژگی آنها

انواع هود آشپزخانه، کاربردها و ویژگی آنها

هودهای مورب

هودهای مورب در بالای اجاق گاز و با رعایت زاویه 45 درجه نسبت به سطوح دیوار نصب می‌شوند. این نوع از هودهای آشپزخانه ظاهری شیک و زیبا دارند. همچنین این نوع هودها به نسبت سر و صدای کمتری دارند. جنس هودهای مورب از ترکیب شیشه و استیل است. فیلتر این نوع هود آلومینیومی است و برای تعویض یا شست‌وشو مجهز به سیستم تشخیص زمان است.

هود مخفی یا توکار

این نوع هود نسبت به سایر انواع هودهای آشپزخانه خوب و موثر است. این مدل هود بیشتر برای کسانی مناسب است که می‌خواهند دکوراسیون آشپزخانه‌شان را با معیارهای زیبا‌شناسانه خودشان سازگار باشد. همانطور که از اسم این نوع هودها مشخص است، پشت کابینت مخفی هستند و تاثیری بر ظاهر آشپزخانه ندارد. از نظر قیمت این نوع هود به‌صرفه است. البته با توجه به نوع قرارگیری این نوع هود، هزینه طراحی جایگاه بسیار بالا است  و در نتیجه هزینه نهایی شما بالا خواهد بود.

 

انواع هود آشپزخانه، کاربردها و ویژگی آنها

انواع هود آشپزخانه، کاربردها و ویژگی آنها

 

هود آسانسوری

هود آشپزخانه آسانسوری به نسبت سایر هودهای آشپزخانه کارایی کتری دارد. هود آسانسوری روی پیشخوان و در قسمت بالا و نزدیک اجاق گاز قرار می‌گیرد و به هنگامی که شما می‌خواهید استفاده کنید بیرون می‌آید و بعد از اتمام در خود کابینت قرار می‌گیرد.

این نوع هود آشپزخانه به مجرای تهویه زیرزمینی متصل می‌شود و این هود هوا را به سمت پایین مکش می‌کند. بنابراین اگر اجاق گازتان جایی در وسط آشپزخانه است و نمی‌خواهید به اندازه هود جزیره‌ای هزینه کنید، بنابراین هود آسانسوری برای شما انتخاب مناسبی است. اما در صورتی‌که امکان استفاده از سایر هودها را دارید بنابراین سایر هودها بهترین گزینه است.

 

انواع هود آشپزخانه، کاربردها و ویژگی آنها

انواع هود آشپزخانه، کاربردها و ویژگی آنها

 

مزایا و معایب هودهای آشپزخانه

در این قسمت ما می‌خواهیم به تمامی مزایا و معایب هود آشپزخانه اشاره کنیم.

 • انواع هودها در مدل‌های جدید اکثرا دارای ریموت کنترل و حسگر‌بو هستند.
 • هودهای جزیره‌ای به دلیل آنکه در اشکال مختلف تولید می‌شوند گزینه ایده‌آلی برای دکوراسیون آشپزخانه‌های جزیره‌ای هستند.
 • هودهای توکار فضای کمتری را در آشپزخانه اشغال می‌کند.
 • فیلتر هودهای زیر‌کابینتی از جنس پشم شیشه است و در صورت کثیف شدن باید تعویض شود. 
 • میزان سرو‌صدای هودهای زیر کابینتی بسیار بالا است.
 • هودهای آسانسوری به دلیل آن قرارگیری در کابینت و باز و بسته شدن فضای بسیار کمتری را اشغال می‌کند و در نتیجه نمای کابینت حفظ می‌شود.
 • یکی از مزیت هودهای آشپزخانه این است که باعث خروج مونواکسید کربن می‌شود و از ایجاد صدمه به خانواده جلوگیری خواهد کرد.

نکاتی که باید در هنگام خرید هود آشپزخانه باید در نظر گرفت؟

به هنگام خرید هود آشپزخانه ما باید نکاتی را در نظر بگیریم. نکاتی که باید در نظر گرفت عبارتند از:

1.قیمت

قیمت اولین اولویت برای خرید هود آشپزخانه بشمار می‌رود. هزینه‌ها برای خرید هود شامل دو نوع هزینه است. اولین هزینه برای خرید خود هود است و دومین هزینه نهایی است ک شامل نصب است. 

قیمت هودهای آشپزخانه به‌طورمعمول به آپشن‌ها و نوع برند بستگی دارد. در این حالت هودهای بزرگ‌تر معمولا گران قیمت‌تر هستند. همچنین ویژگی‌های اضافی و یا مدل‌های پرزرق‌وبرق‌تر گران‌تر هستند. در بین هودها به‌طورمعمول هودهای دیواری و جزیره‌ای گران‌تر هستند. 

در بین مدل هودهای موجود هود زیرکابینتی قیمت کمتری دارد. همچنین در هودهای آشپزخانه شما باید در نظر داشته باشید که هزینه نصب و  همچنین طراحی جایگاه هود ممکن است اضافه شود.

2.اندازه

به‌طور استاندارد طول هود آشپزخانه باید برابر با طول اجاق گاز باشد. درصورتی‌که این اندازه نباشد ممکن است هود نتواند به خوبی آلودگی، دود و ذرات ریز غذا را کاملا جذب کند. البته اگر اندازه هود بزرگ‌تر از اجاق گاز باشد باعث بالا رفتن هزینه خواهد شد. بنابراین بهتر است که اندازه هود شما به اندازه اجاق گاز باشد.

3.قدرت مکش

یکی‌دیگر از مسائل مهم در خرید هود قدرت مکش است. بنابراین اگر قدرت هود ضعیف باشد در نتیجه ممکن است که دود و ذرات ریز بر سایر سطوح قرار بگیرد. در‌حالت‌کلی هودهای بزرگ‌تر قدرت مکش بالایی دارند. همچنین هود‌هایی که مجرا ندارند و دود را به بیرون منتقل نمی‌کنند معمولا مکش و قدرت کمتری را دارند.پس در نتیجه شما باید هودی را انتخاب کنید که قدرت مکش بالایی را دارد.

4.ظاهر

آشپزخانه یکی از قسمت‌های مهم خانه است و معمولا خانم‌ها به ظاهر و زیبایی آشپزخانه خود اهمیت خاصی می‌دهند. هود آشپزخانه یکی از وسایلی است که در دید است و همچنین ظاهر زیبایی را به خانه می‌بخشد. اینکه کدام هود از نظر زیبایی مناسب بستگی به سلیقه شما دارد. برخی از افراد هود مورب را ترجیح می‌دهند و برخی از افراد ممکن است با توجه به نوع آشپزخانه هود جزیره‌ای و برخی هم هود دیواری. اما نکته‌ای که باید در نظر داشته باشید این است که شما حتما باید بهترین نوع هود را از نظر ظاهر انتخاب کنید. 

5.سروصدا

بسیاری از افراد یکی دیگر از مواردی که برایشان اهمیت دارد میزان صدای هود آشپزخانه است. امروزه هودهای زیادی وجود دارد که میزان صدای کمی دارند. به‌طورکلی هودهای مورب صدای به نسبت کمتری دارند.

6.نوع سیستم تهویه هوا

همانطور‌که در قسمت ابتدایی اشاره کردیم هودهای آشپزخانه دو نوع هستند:

 • نوع اول، هود‌هایی هستند که مجرایی به محیط بیرون خانه دارند و هوای آشپزخانه را کاملا تهویه می‌کنند.
 • نوع دوم، هود‌هایی هستند که فقط با داشتن فیلترهای مخصوص، آلودگی را به خود جذب کرده و بعد از مدتی باید آن را تعویض کرد.

از بین بین دو نوع هود دسته اول بهتر و موثر‌تر است. البته انتخاب بین این دو نوع بستگی به سلیقه شما خواهد داشت.

7.نصب آسان

به‌طورکلی هود‌هایی که مجرا دارند نصب آن‌ها بسیار سخت‌تر از هودهای بدون مجرا و فیلتردار است و برای نصب آن‌ها باید از متخصص باید استفاده کرد.

8.قابلیت‌های جانبی

یک‌سری موارد جانبی است که در انتخاب هود موثر است و بهتر است که این موارد را در نظر داشته باشید. البته در این مورد باز به سلیقه شما بستگی دارد. این موارد عبارتند از:

 • سیستم نور‌رسانی
 • سنسورهای حرارتی
 • سیستم خاموش کردن
 • چراغ نشانگر زمان تعویض فیلتر 

برای خواندن مقاله، برای خرید شیرآلات به چه نکاتی باید توجه کرد. کلیک کنید.

 

هود یکی از مهم‌ترین وسیله‌های کاربردی در آشپزخانه است. بنابراین انتخاب یک هود مناسب می‌تواند اثر مثبتی در ظاهر آشپزخانه و همچنین پاکیزگی فضای آن داشت باشد. در این مقاله ما در مورد انواع هود آشزخانه صحبت کردیم اما بهتر است قبل از خرید هود آشپزخانه حتما با یک کارشناس صحبت کنید و مشاوره دریافت کنید. در صورتی‌که شما قصد خرید هود آشپزخانه را دارید کارشناسان برتر ساوان آماده ارائه خدمات و مشاوره هستند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *