مقاله

بهتر است هود آشپزخانه توکار باشد یا روکار؟

بهتر است هود آشپزخانه توکار باشد یا

در این مقاله قصد داریم شما را با انواع هود روکار و توکار و ویژگی‌های آنها آشنا کنیم. هود یکی از لوازم ضروری در آشپزخانه است که برای از بین بردن بوی ناخوشایند و دود استفاده می‌شود. همچنین از هود برای تهویه هوا و از بین بردن بخار روغن موجود در آشپزخانه استفاده می‌شود. ممکن است حین خرید هود با این سوال مواجه شوید که بهتر است هود آشپزخانه توکار باشد یا روکار؟ در ادامه به تمامی جوانب این موضوع خواهیم پرداخت.

 

هود توکار

هودهای توکار داخل کابینت قرار می‌گیرد و برای نصب نیازی به فضای زیادی ندارند و مناسب خانه‌های کوچک با متراژ پایین هستند. انواع هود توکار عبارتند از هود زیر کابینتی، هود مخفی و هود کشویی.

هود زیر کابینتی

هود زیرکابینتی، نسبت به باقی هودها ساده‌تر است و قدمت بیشتری دارد. این هود بین فضای پایین کابینت و بالای اجاق نصب می‌شود. نصب این مدل از هود روی دیوار نیز امکان‌پذیر است.

هود مخفی

هود مخفی هم به این علت که داخل کابینت نصب می‌شود نیاز به فضای زیادی ندارد و به همین دلیل که داخل کابینت قرار می‌گیرد، دارای صدای کمتری نسبت به باقی هودها است.

هود کشویی

هود کشویی، نسل جدید هودهای توکار است که از نظر ظاهری پیشرفت بسیاری داشته و شمایلی مدرن‌تر دارد. این نوع از هود، بالای اجاق و داخل کابینت نصب می‌شود. بخش خارجی این هود کشویی است و موقع روشن شدن دستگاه خارج می‌شود و پس از خاموش شدن به جای اولیه خود باز می‌گردد.

 

بهتر است هود آشپزخانه توکار باشد یا روکار؟

بهتر است هود آشپزخانه توکار باشد یا روکار؟

 

هود روکار

این نوع از هودها به صورت روکار و روی دیوار یا سقف بالای اجاق گاز نصب می‌شوند. این نوع از هودها به صورت کامل قابل رویت هستند و انواع متفاوتی دارند. از انواع هود روکار می‌توان به هود شومینه‌ای، هود مورب و هود جزیره‌ای اشاره کرد.

هود شومینه‌ای یا دیواری

هود شومینه‌ای یا دیواری نسبت به سایر هودهای آشپزخانه نصب راحت‌تر و آسان‌تری دارد. هود شومینه‌ای با اینکه قدرت مکش بالایی دارد، صدای کمی تولید می‌کند. این نوع از هود، اجاق گاز را به طور کامل می‌پوشاند. فیلتر هود شومینه‌ای از جنس آلومینیوم است و به همین دلیل به راحتی قابل شستشو و تعویض است.

هود جزیره‌ای

 این مدل ظاهری بسیار ساده و جذاب دارد و مناسب آشپزخانه‌‌های جزیره‌ای است. این نوع از هود در سقف و قسمت بالای اجاق گاز قرار می‌گیرد و از مهم‌تریم مزیت‌های این هود، می‌توان به قدرت مکش بالای آن اشاره کرد.

هود مورب

از دیگر انواع هود روکار می‌توان به هود مورب اشاره کرد. نام این هود به علت زاویه نصب آن است که به صورت 45 درجه قرار می‌گیرد. هود مورب می‌تواند از جنس شیشه، استیل و یا ترکیبی از این دو باشد. فیلتر این هود نیز از جنس آلومینیوم است و به راحتی قابل تعویض است. از مهم‌ترین ویژگی‌های این هود می‌توان به صدای کم آن اشاره کرد.

 

بهتر است هود آشپزخانه توکار باشد یا روکار؟

بهتر است هود آشپزخانه توکار باشد یا روکار؟

 

هود توکار بهتر است یا هود روکار؟

حال برمی‌گردیم به سوالی که از ابتدا مطرح کردیم. انتخاب هرکدام از این هودها، نیازمند داشتن اطلاعاتی کامل از طرح، نوع و مدل آنهاست. باید با در نظر گرفتن این موارد و محیط، انتخاب خود را انجام دهید. در گذشته، هودهای روکار بیشتر مورد توجه بودند و از جانب خریداران، بیشتر انتخاب می‌شدند. اما امروزه، طراحان هودهای توکار را بیشتر توصیه می‌کنند. علت این توصیه این است که آشپزخانه‌های جدید به طور معمول کوچک‌تر از آشپزخانه‌های قدیمی شده‌اند و هودهای توکار، جای کمتری را در آشپزخانه اشغال می‌کنند. به علاوه، تمیز کردن هودهای توکار به مراتب آسان‌تر از هودهای روکار است. از نظر قیمت نیز باید در نظر داشته باشید که قیمت هودها بستگی به شرکت سازنده و امکانات آنها دارد. اما برای بررسی کلی این امر باید بگوییم که  هودهای روکار، نسبت به هودهای توکار، دارای کیفیت یکسان اما امکانات بیشتری هستند. به همین دلیل است که عموما قیمت بیشتری نسبت به هودهای توکار دارند. پس اگر قصد دارید که اقتصادی‌تر عمل کنید بهتر است هودهای توکار را انتخاب کنید.

 

برای خواندن مقاله انواع هود آشپزخانه، کاربردها و ویژگی‌های آنها کلیک کنید.

 

اینککه شما هود آشپزخانه شما روکار یا توکار باشد به سلیقه شما و همچنین نوع طراحی آشپزخانه تعیین می‌شود. در این مقاله ما سعی کردیم تا انواع هود آشپزخانه توکار و روکار را معرفی کنیم. در صورتی‌که شما قصد خرید دارید می‌توانید با کارشناسان برترساوان در ارتباط و ما بهترین گزینه را به شما معرفی خواهیم کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *