مقاله

زیردوشی حمام، جنس، مزایا و راهنمای خرید

زیردوشی حمام، جنس، مزایا و راهنمای خرید

برای بسیاری از مردم این تصویر وجود دارد که وجود زیردوشی بیشتر جنبه لوکس بودن و مدرن بودن حمام را نشان می‌دهد. اما در اینجا باید بگوییم که این وسیله فقط جنبه لوکس بودن ندارد. بسیاری از حمام مشکلاتی از جمله جمع شدن آب بر‌روی کف حمام، نفوذ رطوبت در زمین وجود دارد. حال که متوجه اهمیت زیر دوشی شدیم در ادامه این مقاله قصد داریم زیردوشی حمام، جنس، مزایا و راهنمای خرید را بررسی کنیم.

 

زیردوشی حمام چیست؟

زیردوشی حمام، صفحه‌ای صاف و اغلب به رنگ سفید است که جداگانه زیر‌دوش و یا کابین دوش نصب می‌شود. کاربرد اصلی زیر‌دوشی برای حمام عدم انتقال رطوبت به کف حمام است. البته این محصول کاربرد دیگه‌ای دارد. در بسیاری از حمام‌ها آب در کف جمع‌ می‌شود. بنابراین برا جلوگیری از جمع شدن آب در کف حمام، از زیردوشی استفاده می‌شود. البته زیردوشی بیشتر به همراه کابین دوش نصب می‌شود و اندازه زیر‌دوشی به کابین دوش بستگی دارد.

برای خواندن مقاله، برای خرید پارتیشن حمام به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ کلیک کنید.

انواع زیر‌دوشی حمام

در این قسمت قصد داریم که انواع زیر‌دوشی را بررسی کنیم. زیردوشی‌هاب به انواع:ثابت، متحرک، روکار و توکار تقسیم می‌شود.

1.زیر‌دوشی ثابت

این نوع زیردوشی باید به هنگامی‌که در حال ساخت و یا بازسازی هستید آن را نصب کنید. زیر‌دوشی ثابت بر‌روی کاشی‌ها و کف حمام نصب می‌شود. زیردوشی‌های ثابت اغلب مستطیلی هستند و بعد از نصب شما امکان تغییر و جابه‌جایی آن را ندارید.

2.زیردوشی متحرک

این نوع زیردوشی همانطور که از اسمش پیداست برعکس زیردوشی ثابت، قابل انتقال و جا‌به‌جایی است. شما می‌توانید در فضای داخلی کابین دوش، زیردوشی را جابه‌جا کنید و از این خاصیت زیردوشی برای تمیز کردن زیر‌دوش و کابین دوش استفاده کنید.

3.زیر‌دوشی روکار

یکی از خاصیت‌های این نوع زیر‌دوشی این است با توجه به اینکه لبه آن بالاتر از سطح زمین قرار می‌گیرد و آب حاصل از دوش گرفتن در داخل حمام جاری نمی‌شود. در صورتی‌که شما قصد بازسازی منزل خود را دارید و می‌خواهید به کاشی و سرامیک شما آسیبی وارد نشود می‌توانید از زیر‌دوشی روکار استفاده کنید. زیردوشی روکار هم به صورت ثبت و هم به صورت متحرک قابل نصب است.

4.زیردوشی توکار

زیردوشی توکار در یک شیب ملایم و پایین‌تر از سطح حمام قرار می‌گیرد. در صورت تجمع آب در زیر‌ دوش، آب دیگر به نقاط حمام نفوذ نمی‌کند. برای نصب زیر‌دوشی توکار باید پیش از اتمام مراحل ساخت حمام و کابین دوش اقدام نمایید.

یکی از ویژگی خوب زیردوشی توکار، نداشتن لبه است و این عامل از خطراتی مانند گیر کردن پا به لبه زیردوشی جلوگیری خواهد کرد.

 

زیردوشی حمام، جنس، مزایا و راهنمای خرید

زیردوشی حمام، جنس، مزایا و راهنمای خرید

 

انواع زیر‌دوشی از نظر جنس

1.زیردوشی فایبرگلاس

فایبرگلاس از ترکیب مواد کامپوزیتی و فایبرگلاس ساخته می‌شود. این نوع زیردوشی طرفداران بسیاری دارد. تنوع رنگ بالا، اندازه و مقاومت بالا از ویژگی‌های این نوع زیردوشی است. زیردوشی فایبرگلاس بسیار سبک است و به عنوان زیر‌دوشی روکار یا متحرک بهترین گزینه است.

2.زیردوشی لعابی

این نوع زیردوشی به دلیل ترکیب با فلز و ورقه‌ی فولادی از استحکام بالایی برخوردار است. خاصیت این نوع جنس این است که از نفوذ رطوبت به داخل فلز جلوگیری می‌کند.

مهمترین مزیت زیر‌دوشی لعابی، نداشتن انعطاف و مقاومت بالا در برابر شکستگی است. اما خوردگی به مرور زمان و پس از شکسته شدن لایه لعابی اشاره کرد.

3.زیردوشی چینی

با توجه به نوع جنس و همچنین سنگینی این مدل زیردوشی، قیمت آن به طبع بالاتر است. زیردوشی چینی دارای لعاب یکدست و محکمی است.

زیردوشی از جنس چینی بهتر است به صورت زیردوشی توکار یا ثابت نصب شود.

4.زیردوشی پلاستیکی 

این نوع زیردوشی با توجه به پلاستیکی بودن آن بسیار سبک و منعطف است. بنابراین شما به راحتی می‌توانید جا‌به‌جا کنید و در فواصل زمانی مشخص آن را تعویض کنید. قیمت ارزان این نوع زیردوشی از جمله مزیت‌های آن محسوب می‌شود.

5.زیردوشی سنگ

در زیردوشی طرح سنگ از مواد کامپوزیتی و پلیمری استفاده شده است. اگر به دنبال طرح‌های طبیعی هستید از این زیردوشی استفاده کنید. میزان مقاومت این نوع زیر‌دوشی بالا است. بنابراین سال‌ها بدون نگرانی می‌توانید از این مدل استفاده کنید.

 

مزایای زیر‌دوشی حمام

  • نصب زیر‌دوشی باعث می‌شود که رطوبت و آب به قسمت‌های دیگر سرایت نکند.
  • زیباتر کردن محیط حمام
  • طرح و رنگ‌های متفاوت دست شما برای انتخاب یک زیر‌دوشی مناسب باز می‌گذارد.
  • وجود زیر‌دوشی باعث افزایش بهداشت و شرایط بهداشتی در داخل حمام می‌شود.
  • لایه رویی زیر‌دوشی از جنس آنتی‌باکتریال است و مانع از فعالیت باکتری می‌شود.
  • زیردوشی به صورتی طراحی شده است که سرخوردن در داخل کابین را کاهش می‌دهد.

 

زیردوشی حمام، جنس، مزایا و راهنمای خرید

زیردوشی حمام، جنس، مزایا و راهنمای خرید

 

راهنمای خرید زیر‌دوشی

برای خرید هر محصول شما باید چند فاکتور مهم را در نظر بگیرید. زیر‌دوشی حمام هم از این قاعده مستثنی نیست. بنابراین بهتر است پیش از اقدام به خرید چند ویژگی را باهم بررسی کنیم.

1.مقاومت زیر‌دوشی

از آنجایی‌که به هنگام دوش گرفتن، فرد بر‌روی آن قرار می‌گیرد، در نتیجه زیردوشی باید تحمل وزن انسان را داشته باشد. همچنین زیردوشی باید مقاومت در برابر شکستگی و ترک داشته باشد. مواد اولیه زیردوشی باید تمام اکریلیک یا آنتی‌باکتریال باشد تا به مرور زمان رنگ ندهد.

2.سیستم انتقال آب مناسب داشته باشد

ویژگی اصلی تمام زیر‌دوشی این است که سیستم انتقال آب آن مناسب باشد. شیب مناسب بیشترین اهمیت برای خروج آب دارد.

3.زیردوشی ضد‌پوسیدگی

از آنجایی‌که زیر‌دوشی با آب و رطوبت بیشتر در تماس است، بنابراین جنس آن باید مقاومت لازم را در برابر پوسیدگی داشته باشد. البته این خاصیت برای شهرهایی که رطوبت بالایی دارند، دوچندان اهمیت دارد.

4.توجه به ابعاد زیر‌دوشی

زیردوشی باید متناسب با ابعاد مختلف حمام طراحی خریداری شود. بنابراین شما باید زیر دوشی را انتخاب کنید که متناسب با ابعاد حمام و کابین دوش باشد. 

5.زیردوشی با قیمت مناسب

قیمت برای تمام خریداران بسیار اولویت دارد، بنابراین شما باید با‌توجه به نوع طراحی بهترین زیردوشی را انتخاب کنید. بنابراین شما باید زیردوشی را انتخاب کنید که در صورت تخریب متحمل هزینه زیادی نشوید.

قسمت زیردوشی به عوامل زیادی مانند: جنس، لایه، رنگ و طرح آن بستگی دارد. برای مثال زیر‌دوشی سرامیکی از قیمت بالاتری برخوردار است. اما زیر‌دوشی فلزی نسبت به سرامیکی از قیمت پایین‌تری برخوردار است اما مقاومت آن کمتر از زیر‌دوشی سرامیکی است.

اما اگر شما به دنبال زیردوشی با قیمت مناسب و کیفیت بالا هستید، بهترین انتخاب برای شما زیر‌دوشی فایبرگلاس است.

برای خواندن مقاله پانل دوش روکار یا توکار، مزایا، معایب و تفاوت‌ها کلیک کنید.

 

 

 در این مقاله ما سعی کردیم که زیردوشی حمام، جنس، مزایا و راهنمای خرید را بررسی کنیم. اینکه شما چه نوع زیردوشی را انتخاب کنید بستگی به نوع طراحی فضای حمام، کابین دوش و مقدار هزینه بستگی دارد. بنابراین اگر شما قصد خرید زیر‌دوشی دارید می‌توانید با کارشناسان برتر‌ساوان در ارتباط باشید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *