مقاله

نکات مهم خرید شیرآلات صنعتی، فلنج، لوله و اتصالات

نکات مهم خرید شیرآلات صنعتی، فلنج، لوله و اتصالات

از گذشته همیشه بحث انتقال مایعات و مواد در صنعت بسیار اهمیت داشته است. اختراع و استفاده از شیرآلات صنعتی به 700 سال قبل از میلاد مسیح بر می‌گردد. جنس این نوع شیرآلات از سفال و یا فلز بوده است. به‌طور کلی شیرآلات صنعتی تجهیزاتی هستند که به شما امکان کنترل جریان عبوری در سیستم‌های لوله‌کشی را می‌دهند. شما با استفاده از این تجهیزات می‌توانید جریان سیال عبوری را کم، زیاد یا قطع کنید. در این مقاله ما می‌خواهیم نکات مهم خرید شیرآلات صنعتی، فلنج، لوله و اتصالات را بررسی کنیم.

 

انواع شیرآلات صنعتی 

در این قسمت قصد داریم انواع شیرآلات صنعتی را با توجه به کاربردهای آن بررسی کنیم. 

1.شیرآلات باز و بسته شونده(ON-OFF) 

شیر دروازه‌ای(Gate Valve)

این نوع شیرها اغلب برای سیستم‌های کم‌خطر مانند انتقال آب استفاده می‌شود. این نوع شیرآلات در زمان باز و بسته کردن شیر دروازه‌ای، دسته ثابت و میله مرکزی بالا و پایین می‌شود.

شیر توپی (Ball Valve)

شیرهای توپی به دلیل آب‌بندی مناسب، در سیستم‌های حساس، مثل خظوظ مایعات خطرناک، گازها و… استفاده می‌شوند.

شیر سماوری یا مخروطی (Plug Valve)

از لحاظ کلی با شیرهای توپی تفاوتی ندارد و تنها، شیر سماوری کوچکتر و از نظر قیمت نیز ارزان‌تر است. همچنین سطح مقطع عبور جریان این شیرها از لوله کوچکتر است.

2.شیرهای نوع تنظیم‌شونده (Regulating Valve)

این شیر از انواع شیرآلات صنعتی، اغلب در سیستم‌ها برای تنظیم دقیق سیال عبوری مورد استفاده قرار می‌گیرند. شیرآلات سوپاپی (Globe)، شیرهای زاویه‌ای (Angle)، شیرآلات پروانه‌ای (Butterfly)، شیرهای پیستونی (Piston) و شیرهای سوزنی (Needle) از این دسته شیرآلات هستند.

3.شیرآلات نوع غیر قابل بازگشت (Non Return Valve)

این نوع شیرآلات موجب جلوگیری از بازگشت سیالات عبوری می‌شوند.

4.شیرآلات نوع ایمنی (Safety Valve)

برای حفظ ایمنی تاسیسات و به منظور جلوگیری از افزایش فشار، دما و یا ایجاد خلا از این نوع شیرها استفاده می‌شود. شیرهای ایمنی فشاری (PSV)، شیرهای ایمنی دمایی (TSV)، شیرهای شکننده خلا (Vacuum Breaker) جز این دسته هستند.

 

نکات مهم خرید شیرآلات صنعتی، فلنج، لوله و اتصالات

نکات مهم خرید شیرآلات صنعتی، فلنج، لوله و اتصالات

 

به هنگام خرید شیرآلات صنعتی به چه نکاتی باید توجه کرد.

به هنگام خرید شیرآلات صنعتی بهتر است شما نکات زیر را در نظر بگیرید.

  • تطابق شیر با جریان عبوری در سرویس
  • انتخاب متریال مناسب با شرایط محیطی، عملیاتی و سیال عبوری.
  • تعیین الزامات مورد نیاز در سیستم همچون مشخص کردن فشار و دمای مورد نظر

فلنج‌ها و کاربرد آن در صنعت

برای وصل کردن لوله‌ها و شیرآلات در سیستم‌های لوله‌کشی روش‌های گوناگونی وجود دارد که در این بین فلنج‌ها از جمله قطعات بسیار کاربردی برای اتصال قسمت‌های مختلفی هستند که در لوله‌کشی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با توجه به کاربردهای فلنج‌ها، انتخاب درست و صحیح آن بسیار مهم است.

برای خواندن مقاله اتصالات پلی‌اتیلن و ویژگی‌های آن کلیک کنید.

انواع فلنج‌ها

1.فلنج‌های گلودار جوشی (Weld Neck Flanges)

یکی از پرکاربردترین انواع فلنج‌های فولادی هستند که دارای یک گلویی بلند است و قسمت‌ گلویی آن به لوله فولادی جوشکاری می‌شود. در واقع این قسمت گلویی باعث می‌شود تا این مدل فلنج در برابر بارهای فشاری، ارتعاشی و برشی مقاوم باشد و در دماهای بالا نیز دوام بیاورد.

2.فلنج‌های اسلیپون (Slip On Flanges)

فلنج‌های اسلیپون دارای حد تحمل فشاری و دمایی کمتری نسبت به نوع گلودار هستند و مراحل زمان جوشکاری آن بیشتر است اما نکته مثبت این نوع فلنج که باعث محبوبیت آن شده است، قیمت کمتر نسبت به گلودار جوشی است.

3.فلنج‌های ساکت ولد (Socket Weld Flanges)

 فلنج‌های ساکت ولد تقریبا به شکل تخت هستند و نوع جوشکاری آن به صورت ساکت ولد است. این فلنج‌ها دارای آب‌بندی بهتری نسبت به فلنج اسلیپون است. همچنین هزینه تولید اتصال‌های ساکت نسبت به اتصالات جوشی کمتر است.

4.فلنج کور (Blind Flanges)

 فلنج‌های کور جهت مسدود کردن موقت لوله به کار می‌روند که می‌توان به وسیله آنها انتهای مسیر لوله کشی را بست و اگر فلنج کور نباشد، تعمیر و نگهداری خطوط لوله در حالی که سیال دائما در جریان است، بسیار سخت است.

5.فلنج‌های دنده‌ای(Threaded Flanges)

این نوع فلنج‌ها به نام رزوه‌ای هم شناخته می‌شوند، ویژه‌ی اتصال به لوله‌های گالوانیزه هستند و در این نوع فلنج هیچ‌گونه جوشکاری بین فلنج و لوله نداریم و فلنج تماما به صورت دنده‌ایی و با پیچاندن به لوله متصل می‌شود. البته باید به این موضوع اشاره کرد که فلنج دنده‌ای برای اتصال به لوله‌هایی با ضخامت کم مناسب نیست.

 

نکات مهم خرید شیرآلات صنعتی، فلنج، لوله و اتصالات

نکات مهم خرید شیرآلات صنعتی، فلنج، لوله و اتصالات

 

ویژگی‌ها و مزیت‌های فلنج‌ها

انتخاب صحیح و مناسب فلنج‌ها بسیار مهم است زیرا آن نقطه اتصال دهنده لوله‌ها هستند. فلنج‌ در واقع قطعه‌ای دیسکی شکل است که نوعی مرسو به شمار می‌رود و معمولا به صورت جفت برای اتصال لوله‌ها، شیرآلات و دیگر قطعات سیستم لوله‌کشی استفاده می‌شود. جنس این نوع وسیله معمولا از آلیاژهای آهنی مثل چدن، استیل و… است که براساس نوع لوله انتخاب می‌شود.فلنج‌ها به واسطه پیچ و مهره به یکدیگر متصل می‌شوند و همین باعث شده که باز و بسته کردن و تعویض آن بسیار راحت باشد. 

مهم‌ترین مزیت فلنج‌ها که باعث محبوبیت بیشترشان نسبت به سایر روش‌های اتصالی مانند جوشکاری شده، قابلیت اتصال ساده آن‌ها است.

برای خرید فلنج و انتخاب فلنج مناسب باید ابتدا با انواع مختلف آن‌ها آشنا شویم زیرا در هنگام خرید یکی از مواردی که باید تعیین شود نوع آن و تشخیص کلاس فلنج است. فلنج‌ها بر‌اساس ویژگی ظاهری، کاربرد و نحوه متصل شدن آن به لوله یا قطعه مورد استفاده در تاسیسات لوله‌کشی انواع مختلفی دارند.

 

در این مقاله ما در مورد انواع شیرآلات صنعتی، فلنج‌ها، کاربردها و ویژگی‌هایشان صحبت کردیم. انتخاب نوع شیرآلات و فلنج‌ها در صنعت همگی بستگی به کاربرد و موادی که می‌خواهیم با آن انتقال دهیم بستگی دارد. در صورت قصد خرید شیرآلات صنعتی، خرید فلنج را دارید می‌توانید با کارشناسان برتر‌ساوان در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *