مقاله

شیر‌آلات چشمی، مزایا و معایب

شیر آلات چشمی، مزایا و معایب

با گذشت زمان، در تمامی صنایع، تولید محصولاتی با سهولت استفاده بیشتر، اهمیت بیشتری پیدا کرد. شیرآلات چشمی و اتوماتیک نیز از جمله این محصولات هستند که از نظر بهداشتی و سهولت در استفاده، همراه استفاده کنندگان هستند. با شیوع کرونا، رعایت بهداشت، به خصوص در مراکز عمومی مهم‌تر شد و به دنبال آن کالاهایی سازگار با شرایط رواج بیشتری پیدا کردند. در همین بین، شیرآلات چشمی، هم از لحاظ بهداشتی و هم از لحاظ زیبایی و لوکس بودن، جای خود را در بین مصرف کنندگان باز کردند. اگر قصد آشنایی یا خرید شیر‌آلات چشمی را دارید، به شما پیشنهاد می‌کنیم تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

 

معرفی عملکرد شیرآلات چشمی

یکی از دغدغه‌های قابل توجه افراد جامعه و صاحبین صنایع، توجه به محیط زیست و حفظ بیشتر منابع آن است. شیرآلات چشمی یا شیرآلات بدون تماس، به پایداری محیط زیست و مصرف کمتر آب، کمک شایانی کرده‌اند. این نوع از شیرآلات برای استفاده در مکان‌های عمومی از جمله سرویس‌های بهداشتی، مدارس، بیمارستان‌ها و مواردی از این دست، مناسب‌تر از باقی شیرآلات هستند. شیرآلات چشمی، به علت طراحی و زیبایی منحصر به فرد، راهشان را به منازل نیز باز کرده‌اند و جذابیت و کارایی را برای تمام افراد فراهم آورده‌اند. شیرآلات چشمی، برخلاف مدل‌های کلاسیک شیرآلات، با سنسور فعال می‌شوند و مستقیما از برق و باطری تغذیه می‌کنند.

این نوع از شیرآلات با حسگرهای خود، به صورت اتوماتیک عمل می‌کنند و به محض قرار گرفتن دست در مسیر سنسورها، امواج مادون قرمز از سمت دست به سنسور حرکت می‌کنند و پس از دریافت این امواج، سیگنال الکتریکی به شیر فلکه برقی ارسال می‌شود و جریان آب برقرار می‌شود. معمولا محدوده دید سنسور، بین 10 تا 15 سانتی متر است.

معمولا بخش زیادی از هدر رفتن آب در آشپزخانه اتفاق می‌افتد، پخت و پز و شستشوی ظروف، بخش زیادی از مصرف آب را به خود اختصاص داده‌اند. بنابراین، تعبیه شیرآلات چشمی در آشپزخانه، فکر بکری برای جلوگیری از اتلاف منابع آبی خواهد بود.

 

شیر آلات چشمی، مزایا و معایب

شیر آلات چشمی، مزایا و معایب

 

مزایای شیرآلات چشمی

با بخشی از مزایای شیرآلات چشمی آشنا شدیم و در ادامه قصد داریم با دیگر مزیت‌های این نوع از شیرآلات آشنا شویم.

مزیت‌های بهداشتی

بهداشت در این از شیرآلات، به صورت چشمگیری بیشتر از باقی انواع آن است. در شیرآلات چشمی لمس وجود ندارد. همین موضوع موجب می‌شود که افراد با ویروس، میکروب و باکتری‌های شایع در محیط سرویس بهداشتی در ارتباط نباشند. درنتیجه، تا حد زیادی انتقال بیماری‌های متفاوت بین افراد کاهش پیدا کند.

این یکی از مهم‌ترین مزایایی است که با وجود شیرآلات چشمی، نصیب مصرف‌کنندگان می‌شود.

صرفه‌جویی در مصرف آب 

همانطور که پیش‌تر در همین مقاله گفته شد، شیرآلات چشمی نقش بزرگی در صرفه‌جویی در مصرف آب ایفا می‌کند. عملکرد این نوع از شیرآلات به این صورت است که تنها زمانی شروع به کار می‌کند که شیئی جلوی سنسورهای آن قرار بگیرد و در این حالت شیر آب باز نمی‌ماند و مصرف آب به حداقل می‌رسد.

نظافت و نگهداری کمتر

تماس کمتر با لوازم بهداشتی، موجب کمتر شدن آلودگی و در نهایت نیاز حداقلی به نظافت و نگهداری می‌شود. در این حالت، رنگ شیرآلات نیز به قوت گذشته باقی می‌ماند. 

برای خواندن مقاله 5 راهکار برای افزایش طول عمر شیرآلات کلیک کنید.

سهولت در استفاده

در شرایط  متفاوت و برای افراد متفاوت، ممکن است استفاده از اهرم یا پیچاندن شیر دستشویی دشوار باشد. در این حالت است که مزیب اصلی شیر چشمی نمایان می‌شود. تمامی حالات قابل استفاده است و انرژی و زحمت چندانی را طلب نمی‌کند.

فیلتر تصفیه

وجود فیلتر تصفیه در سر راه ورودی جریان آب نیز یکی دیگر از مزایای قابل توجه در شیرآلات چشمی است. در زندگی شهری، کیفیت آب آشامیدنی تا حد قابل توجهی پایین آمده و در این حالت بهترین راه‌حل استفاده از مخازن تصفیه آب است که شیرآلات چشمی این مشکل را نیز از سر راه برداشته‌اند.

 

شیر آلات چشمی، مزایا و معایب

شیر آلات چشمی، مزایا و معایب

 

معایب شیرآلات چشمی

هزینه

همانطور ک قابل حدس زدن است، شیرآلات چشمی و اتوماتیک، قیمت بیشتری نسبت به باقی مدل‌های کلاسیک دارند اما در نهایت بخش زیادی از هزینه‌های مصرف آب را کاهش می‌دهند.

جای نامناسب حسگر

ممکن است در برخی از مدل‌ها در جای نامناسبی مثل پشت یا پایین دسته تعبیه شده باشد و در این حالت در برخی از مواقع، سنسورها دست را به درستی تشخیص نمی‌دهند. اما  در غیر این صورت، اگر سنسورها در جای درستی تعبیه شده باشند، کارایی خوب این نوع از شیرآلات، غیر قابل کتمان است.

قطعی برق

شیرآلات چشمی، بر اساس منبع تغذیه به دو دسته کابل دار و باطری‌خور تقسیم می‌شوند. از معایب مدل‌های کابل‌دار این است که در زمان قطعی برق، قابل استفاده نخواهند بود. بنابراین پیشنهاد می‌شود که اگر مدل کابل‌دار خریداری کردید، آن را به منبع باطری تجهیز کنید.

تنظیمات

تنظیم دما و فشار ر مدل‎های چشمی به مراتب سخت‌تر از مدل‌های معمولی است و حتما باید با ریموت تنظیم شود. لازم به ذکر است که در مدل‌های جدیدتر، با استفاده از قطعات لمسی، می‌توانید تمامی موارد را تنظیم کنید.

 

برای خواندن مقاله شیرآلات توکار یا روکار؛ کدام بهتر است؟ کلیک کنید.

 

در این مقاله سعی داشتیم شما را با با بخشی از ویژگی‌های شیرآلات چشمی آشنا کنیم. می‌توانید با مراجعه به وبسایت برتر ساوان، انواع مدل‌های شیرآلات چشمی را مشاهده و خریداری کنید. تیم برتر ساوان، آماده مشاوره و خدمت‌رسانی به تمامی علاقه‌مندان خواهد بود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *