مقاله

سینک گرانیتی یا سینک استیل، مزایا و معایب

سینک گرانیتی یا سینک استیل، مزایا و معایب

همه ما می‌دانیم که آشپزخانه قلب هر‌خانه است و همیشه باید از بهترین وسایل استفاده شود. سینک‌ظرفشویی یکی از وسایل پر‌کاربرد و مهم آشپزخانه است. در مقاله‌های گذشته ما انواع سینک ظرفشویی را بررسی کردیم و انواع سینک از منظر جنس، استیل، مسی، گرانیتی و.. را بازگو کردیم. دو نوع سینک که بیشترین طرفدار را دارد سینک ظرفشویی از جنس گرانیت و استیل است. در این مقاله ما می‌خواهیم دو نوع سینک گرانیتی و سینک استیل را بررسی کنیم.

 

سینک‌ظرفشویی استیل

معمول‌ترین سینک ظرفشویی، از جنس استیل ضد زنگ است. یکی از اصلی‌ترین تفاوت‌های این سینک ضخامت استیل و تعداد لگن است. هرچه ضخامت استیل آن بیشتر باشد، مقاومت آن بالاتر است. در این نوع سینک ظرفشویی مواد دیگری مانند نیکل و کروم وجود دارد. از جمله ویژگی‌ها این مدل سینک ظرفشویی:

  • پایین بودن قیمت آن نسبت به سایر سینک‌های ظرفشویی
  • نسبتا با‌دوام است.
  • شستن آن راحت است و به راحتی با مواد شوینده تمیز می‌شود.
  • باقی ماندن لکه‌های آب یکی از معایب آن است.
  • در برخی از آن‌ها احتمال خراش خوردگی وجود دارد.

برای خواندن مقاله انواع سینک ظرفشویی و ویژگی‌ها کلیک کنید.

سینک ظرفشویی گرانیتی

سینک‌ظرفشویی گرانیتی یکی از مدرن‌ترین تجهیزات مورد استفاده در آشپزخانه است. این سینک ظرفشویی از ترکیب دو ماده گرانیت و کوارتز است. همچنین این نوع سینک از مواد دیگری بر‌پایه رزین اکریلیک و پلی‌استر است. وجود این نوع مواد باعث افزایش مقاومت در سینک ظرفشویی می‌شود.  این سینک به دلیل آنتی‌باکتریال بودن نسبت به سایر سینک‌ها بهداشتی‌تر استو اجازه‌ی رشد قارچ و کپک‌ها را نمی‌دهد.  از دیگر ویژگی این نوع سینک:

  • استحکام و دوام بیشتر نسبت به سینک استیل
  • تنوع بالای رنگ 
  • در این مدل لک‌های باقی نخواهد ماند.
  • در برابر خراش و خوردگی مقاوم است.

 

سینک گرانیتی یا سینک استیل، مزایا و معایب

سینک گرانیتی یا سینک استیل، مزایا و معایب

 

سینک گرانیتی بخریم یا استیل؟

در قسمت اول مقاله توضیحات مختصری از سینک گرانیتی و استیل ارائه دادیم. حال سوال اصلی این است که بهتر است سینک گرانیتی بخریم یا استیل؟

برای اینکه بدانیم که کدام یک مناسب ما است در این قسمت می‌خواهیم این دو مدل سینک را بر‌اساس یکسری معیار مقایسه کنیم. این معیارها عبارتند از: مقاومت، میزان تحمل گرما،ضد‌خظ‌ و‌خش، ضد لکه، ظاهر لوکس، رنگ‌بندی، نصب.

کدام سینک مقاومت بالاتری دارد؟

برای هر‌فردی به‌هنگام خرید، میزان مقاومت محصول بسیار مهم است. این مورد برای سینک ظرفشویی هم کاملا صدق می‌کند. دلیل اهمیت این موضوع برای این است که شما در طول روز ظرف‌های بسیاری را می‌شورید و و ممکن است گاهی ظرف از دست شما رها شود. در این حالت اگر میزان شدت ضربه و همچنین وزن آن بالا باشد، ممکن است در سینک‌ظرفشویی استیل دچار فرورفتگی یا ایجاد سوراخ شود. اما با‌توجه به نوع مواد به‌کار‌رفته در سینک گرانیتی هیچ‌گونه مسئله‌ای ایجاد نخواهد شد. بنابراین مقاومت این مدل بسیار بیشتر است.

میزان تحمل گرمای سینک استیل بیشتر است یا گرانیتی؟

هر‌دوی این سینک‌ها نسبت به گرما و حرارت مقاومت بالاتری دارد. اما در سینک استیل اگر میزان حرارت بالا باشد ممکن است لکه سیاه ایجاد کند. اما سینک‌ظرفشویی گرانیتی تحمل بالاتری نسبت به گرما و حرارت دارد. میزان این حرارت حدود 535 درجه فارنهایت است. با این تفاسیر آستانه تحمل سینک‌ظرفشویی بیشتر از سینک‌ظرفشویی استیل است. یکی از مزیت‌های سینک‌ظرفشویی گرانیتی نسبت به استیل این است که سینک ظرفشویی در برابر گرما هیچ تغییر رنگی ندارد.

ضد خط و خش بودن سینک

زیبایی و ماندگاری سینک‌ظرفشویی برای افراد بسیار اهمیت دارد. اجسام نوک تیز می‌تواند باعث ایجاد خراشیدگی سینک استیل شود. اما سینک گرانیتی در برابر خراشیدگی و خط افتادگی مقاوم است و این مورد یک مزیت برای سینک گرانیتی می‌شود. البته این نکته را باید یادآور شد، سینک‌های ظرفشویی استیلی هستند که در برابر خراشیدگی مقاوم هستند.

ضد لکه

یکی از مزیت‌های اصلی سینک‌ظرفشویی گرانیت، ضد لکه بودن آن است. این نکته برای خان‌ها بسیار اهمیت دارد که لکه‌های آب روی سینک نماند. اما این مورد برای سینک‌های ظرفشویی استیل صدق نمی‌کند و به‌ مرور زمان میزان درخشندگی آن کاهش می‌یابد. اما در سینک‌های گرانیتی لکه‌های آب با یک دستمال پاک می‌شود.

 

سینک گرانیتی یا سینک استیل، مزایا و معایب

سینک گرانیتی یا سینک استیل، مزایا و معایب

زیبایی و لوکس بودن

بسیاری از افراد برای خانه خود بیشتر سبک مدرن را انتخاب می‌کنند. برای انتخاب سینک ظرفشویی از نظر زیبایی و ظاهری در وهله‌اول سلیقه خریدار مهم است. اما اگر بخواهیم از نظر زیبایی و ظاهری بررسی کنیم، سینک ظرفشویی گرانیتی زیباتر است.

رنگ‌بندی

تنوع رنگ برای طراحی آشپزخانه بسیار اثرگذار است. بنابراین اگر نوع رنگ برای شما مهم است، سینک‌های گرانیتی تنوع رنگ بالاتری دارد.

نصب

نصب سینک‌های گرانیتی و استیل تفاوتی ندارد اما با توجه به سنگینی بیشتر سینک‌های ظرفشویی گرانیتی، شما باید از پایه‌ها و بست‌های محکم‌تری استفاده کنید.

قیمت

سینک‌های گرانیتی با توجه به نوع مواد به‌کار رفته در آن بسیار گران‌تر هستند. بنابراین اگر به دنبال سینک با قیمت ارزان هستید، انتخاب شما باید سینک ظرفشویی استیل باشد.

 

 

در این مقاله ما نوع سینک استیل و سینک گرانیتی از نظر چند ویژگی بررسی کردیم. به‌طور کلی سینک گرانیتی وِیژگی‌های بیشتری دارد، اما به طبع قیمت این نوع سینک بالاتر است. در صروتی‌که شما قصد انجام خرید سینک ظرفشویی دارید، می‌توانید با کارشناسان برتر‌ساوان در ارتباط باشید.

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *